Brak konfiguracji Flash w przeglądarce.

Usuwanie zmian naczyniowych

Rozszerzone naczynka krwionośne twarzy, dekoltu i nóg to problem, który dotyczy coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Jednym z pierwszych objawów jest często pojawiający się rumień wywołany zmianą pogody bądź silnymi emocjami. Z czasem powstają tzw. „pajączki”, czyli popękane naczynka, których kruche ściany nie wytrzymały ciśnienia krwi. Ich wystąpieniu sprzyjają w dużej mierze czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz, gwałtowne zmiany temperatury, czy nadmiar słońca, jak również emocje, alkohol, stany zapalne, czynniki genetyczne i długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów. Zmiany naczyniowe stanowią nie tylko defekt estetyczny, ale mogą prowadzić do dużo poważniejszego schorzenia skóry, jakim jest trądzik różowaty – stąd też konieczność ich leczenia pod okiem lekarza specjalisty!

Najskuteczniejszą, bezoperacyjną, metodą leczenia popękanych naczynek jest terapia laserowa. Energia promieniowania laserowego przenikającego przez skórę doprowadza do koagulacji krwi, dzięki czemu drobne naczynka obkurczają się.

Ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie. W przypadku drobnych, pojedynczych zmian często wystarczy tylko jeden zabieg, przy większej sieci czerwonych “pajączków” należy go 3-4 krotnie powtórzyć. W przypadku większych zmian naczyniowych, szczególnie na kończynach dolnych, zaleca się skleroterapię.

Efekty zabiegu laserowego nie są natychmiastowe. Całkowite wchłonięcie zamkniętego naczynia powinno nastąpić w okresie kilku, bądź kilkunastu dni. Zdarza się, że niewielka część naczyń pozostaje niewrażliwa na leczenie.

Przed zabiegiem:

 1. Konieczna jest konsultacja, w trakcie której lekarz decyduje o zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia laserowego. Ocenia on ilość, średnicę, kolor i głębokość zmian naczyniowych, a także indywidualną wrażliwość i reakcję skóry.
 2. Lekarz musi przeprowadzić tzw. próbę laserową w celu optymalnego dobrania parametrów impulsu, aby uzyskać jak najlepszy efekt, przy maksymalnym bezpieczeństwie i komforcie pacjenta.
 3. Nie należy opalać się na co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem.
 4. Trzeba odpowiednio nawilżyć skórę poprzez picie dużej ilości wody mineralnej i stosowanie odpowiednich kremów nawilżających.
 5. W dniu zabiegu nie wolno pić alkoholu, gdyż zaburza on przepływ krwi.
 6. Nie wolno wykonywać innych zabiegów laserowych oraz peelingów w obszarze skóry poddawanej leczeniu na co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem.

Po zabiegu:

 1. W miejscach poddanych działaniu lasera mogą się pojawić zaczerwienienia, lekki obrzęk, pieczenie, swędzenie lub większa wrażliwość skóry (tkliwość).
 2. Obowiązuje bezwzględny zakaz opalania przez minimum 4 tygodnie.
 3. Niezbędna jest ochrona przed słońcem przez minimum 1 miesiąc po zabiegu – stosowanie kremów z wysokim filtrem ochronnym.
 4. Należy unikać czynników mogących spowodować rozszerzenie naczyń, takich jak wysiłek fizyczny, sauna, zmiany temperatury – przez ok. 4-5 dni.
 5. W przypadku uszkodzonej skóry należy unikać stosowania makijażu na naświetlane miejsca przez ok. 4-5 dni po zabiegu, w pozostałych przypadkach makijaż można nałożyć następnego dnia po zabiegu.
 6. Prze kilka dni po zabiegu nie należy stosować mydła, spirytusu i toników na bazie alkoholu, nie wykonywać peelingów i innych zabiegów laserowych, nie ocierać leczonych miejsc gąbką lub ręcznikiem w celu uniknięcia podrażnień i urazów skóry.
 7. 4 tygodnie po zabiegu należy zgłosić się na wizytę kontrolną.

W przypadku zabiegu laserowego powikłania występują bardzo rzadko . W miejscach naświetlania mogą pojawić się pęcherzyki, strupki lub zasinienia skóry, które znikną po ok. 2 tygodniach. W niektórych wypadkach pojawia się brązowe zabarwienie skóry, będące naturalnym procesem metabolizmu hemoglobiny z zamkniętego naczynia, które może utrzymać się do 12 tygodni po zabiegu. U osób opalonych lub o ciemnej karnacji, mimo ochrony przed słońcem, mogą pojawić się zmiany pigmentacyjne, takie jak przebarwienia lub odbarwienia skóry, które powinny ustąpić w ciągu 6 miesięcy, jednak w niektórych, bardzo rzadkich, przypadkach mogą być nieodwracalne. U niektórych osób w miejscu naświetlenia uaktywnia się wirus opryszczki.

Przeciwwskazania:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • świeża opalenizna (co najmniej 4 tygodnie przerwy),
 • spożywanie leków i ziół światłouczulających (retinoidy, p/depresyjne, tetracykliny, dziurawiec, nagietek),
 • spożycie alkoholu na dobę przed zabiegiem,
 • cukrzyca,
 • bielactwo i aktywna faza łuszczycy,
 • epilepsja,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi i stosowanie leków zmniejszających krzepliwość,
 • skłonność do powstawania bliznowców (keloidów)
2011 Studio Urody EGO
created by Grupa.IT